Rozhovor o penězích může být pro mnohé páry velmi těžký a nepříjemný, ale je třeba to přetrpět a vyjasnit si nějaké věci hned na začátku. Každý z vás totiž vyrůstal v jiném prostředí a může mít na finance jiný názor. Mít společný účet, nebo ne? Kdo platí účty? Vydělává muž a žena vaří? Vydělávají oba dva, každý si tedy platí své? Je třeba vyřešit opravdu spoustu věcí.
Samozřejmě, že hned na první rande nebudete řešit společný účet, ale jakmile se k sobě nastěhujete a vypadá to, že váš vztah je vážný, je pravý čas tyhle věci vyřešit.
Na které otázky je třeba si ve vztahu odpovědět?
· Jak na tom jste s financemi? Máte něco naspořeno či ne?
· Chcete společně na něco šetřit?
· Jak bude probíhat placení domácností?
· Založíte si společný účet? Kolik každý bude přispívat do rozpočtu?
· Jaký vztah má partner/ka a jeho/její rodina k penězům?
Plánujete rodinu? Peníze začněte řešit, co nejdříve
Jestli jste dva zamilovaní studenti, kteří spolu bydlí, aby ušetřili peníze za bydlení, zřejmě toho, co se týče financí, moc řešit nemusíte. Pokud jste však už ve fázi, kdy zakládáte nebo plánujete společnou budoucnost a rodinu, měli byste si společně o financích pohovořit. Výchova dítěte není levnou záležitostí a pokud nejste finančně připraveni je třeba s tím počkat. Ujasněte si s vaší polovičkou priority, pohled na peníze apod.
Základem úspěchu je znalost finanční situace partnera/ky. Nemá ten druhý dluhy, o kterých nevíte? V budoucnu by vás mohlo čekat nepříjemné překvapení.
Rozhovor o financích nemusí připomínat policejní výslech. Jde to i příjemně a odlehčenou formou. Tyhle věci můžete klidně probrat večer u televize, u oběda či na procházce. Doporučuji však soukromí. Málokdo rád mluví o penězích před mnoha lidmi. Pokud jste tedy třeba na pivu s přáteli, nemusí odpovědi vaší polovičky být upřímné. Na to si dávejte pozor.