Mezi stravou a celkovým zdravotním stavem je velmi úzký vztah. Náš životní styl a volba potravin do značné míry ovlivňuje to, jakým způsobem tělo potraviny zpracovává. Problémy se zažíváním se projevují nejen špatnou náladou, ale také duševní nepohodou a fyzickou nerovnováhou. Nejen pití dostatku tekutin, konzumace správného množství vlákniny, ale i pravidelný pohyb nám dopomůže k lepšímu zažívání.
Přizpůsobte svůj jídelníček.
Veškeré potraviny, které zkonzumujeme, se do našeho organismu dostanou ve formě, v jaké je naše tělo dokáže využít. Před vstřebáváním se jídlo i tekutiny rozloží na menší molekuly živin, které pak prostřednictvím krevního oběhu vyživují naše tělo.
Zažívání ovlivňuje nejen radost z jídla i ze života, ale také naše vztahy i kvalitu spánku. Mnoho lidí trpí nějakou tou formou zažívacích obtíží, ale málokdo si uvědomuje, že pro zlepšení nic nedělá, přestože je tím ovlivněna jejich pohoda a kvalita života.
Které faktory ovlivňují zažívání?
1. stres a spěch
2. nepravidelné stravování
3. bakterie, infekce
4. nedostatečný příjem vlákniny
5. pomalá produkce trávicích enzymů
Snídej sám, obědvej s přítelem, a večeři dej nepříteli…
Obecně platí, že bychom neměli vynechávat snídani, která nastartuje metabolismus. Hladověním také ničeho nedosáhneme, naopak je důležité jíst častěji menší porce, do jídelníčku bychom neměli zapomínat zařadit dostatek ovoce a zeleniny, omezit bychom naopak měli tučná jídla. Zapomínat se nemá ani na pitný režim, optimální je vypít denně dva litry tekutin, nejlépe čisté vody nebo čerstvé zeleninové či ovocné šťávy.
Trávicí potíže:
· nadýmání
· pálení žáhy
· nedostatečné trávení
· zácpa nebo průjem
· únava
· poruchy spánku
· závratě
Zbavit se trávicích problémů není vůbec těžké. Ovšem různá projímadla nebo léky mohou ještě více uškodit než pomoci. Proto je nejlepším řešením cílená dieta, střevní očista a změna stravování.