Vegetariánství jako zdravý životní styl

Vegetariánství je životní styl, kdy praktikující osoba nekonzumuje jakékoliv výrobky z masa. Důvodů proč se lidé stravují tímto způsobem, je mnoho. Pro někoho je to otázka etiky a nepodílení se na utrpení spáchaném ve velkochovech, pro jiného to může být jen zdravý životní styl, kterým se dá zhubnout nějaké to kilo navíc.
 
Někteří vegetariáni chtějí rozšířit svůj soucit se zvířaty a stávají se z nich vegani, kteří nekonzumují žádné potraviny živočišného původu.
 
Ačkoliv je dnes vegetariánství a veganství poměrně rozšířené, stále se jedná o nekonvenční životní styl. Já sám bych ho ale označil za pozitivní.
zelené fazolky 
Důležité látky
 
Bílkoviny
 
Bílkoviny jsou látky, které jsou důležité pro stavbu buněk a tkání v lidském těle.
 
V rostlinné stravě je obecně méně bílkovin než v mase, mléce nebo vajíčkách ale i tak jsou dostačující.
Vegetariáni a vegani by měli konzumovat hodně luštěnin (Fazole, hrách, čočka, pohanka), které jsou cenným zdrojem rostlinných bílkovin.  Rostlinné bílkoviny také přispívají ke snížení krevního tlaku a cholesterolu. Luštěniny obsahují rozpustnou vlákninu, která pomáhá střevní mikroflóře.
papriky třech barev
Tuky
Vyskytují se v luštěninách, obilovinách, zelenině, ovoci, semenech a ořechových plodech. Buňky ke svému fungování potřebují energii a tu berou z tuků. Tuky také zachovávají poměr vitamínů v těle.
Minerální látky
Závisí na nich funkce buněk a jejich životních procesů
Základními minerálními prvky jsou: Železo, Vápník, Hořčík, Jod, Draslík, Sodík, Zinek, Fosfor, Síra, Selen, Fluor, Křemík.

Vitamíny
Vitamíny fungují jako katalyzátory chemických reakcí. Dělí se na 13 základních odvětví.
Vitamín A: (zrak)
vitamíny B-komplexu (nervové funkce)
Vitamín C (imunitní systém)
Vitamín D (správný vývoj zubů a kostí)
Vitamín E (celková imunita nervového systému)
Vitamín F (základní složka pro tvorbu buněčných membrán)
Vitamín K (má vliv na srážlivost krve)