Když se člověk zamyslí nad tím, který zvířecí produkt je pro lidskou populaci nezbytný, pak dojde k závěru, že se jedná o vejce. Dá se říct, že je pro nás a to zejména v kuchyni nenahraditelnou surovinou.
Bez vajec by nikdo z nás neuvařil knedlíky, neusmažil omeletu, neupekl bábovku, neudělal smaženici a ani by nebyla koleda.
Nejen v kuchyni je ale tento zárodek nepostradatelný.
Ve velkém se používá také v průmyslu. Jedná se o průmysl farmaceutický, textilní, chemický či dokonce sklářský.
Velmi těžko by se bez něj obešla humánní nebo veterinární medicína, která se používá při výrobě očkovacích látek. Používá se dokonce jako ředidlo semene při inseminaci. Možná byste se divili, ale nejen lidský ale dokonce i zvířecí svět má své rekordmany. Například takové největší slepičí vejce snesla slepice z Německa. Vážilo 169 gramů. Pro srovnání – normální vejce váži okolo 50 gramů.
Pokud bychom chtěli vajíčko, které bude o něco větší, museli bychom navštívit pštrosí farmu, kde vám jsou schopni prodat vajíčko, které má kilogram a více. U vajíček tohoto typu se nedoporučuje rozbíjet jej klasickým způsobem. Není vhodné rozbíjet jej přes okraj skleničky, hrníčku nebo porcelánové misky. Brzy by vám totiž mohlo dojít nádobí.
Tím nejvhodnějším nástrojem pro získání vaječného obsahu je vrtačka. Pokud byste chtěli mít tu největší kraslici z vesnice, pro vyfouknutí je třeba použít kompresor.
Rozdíl mezi vejcem slepičím a pštrosím není jen ve velikosti a váze, jak by si mohli někteří myslet. Rozdíl je i v obsahu cholesterolu. Pštrosice je má mnohem méně tučná. V chuti není žádný podstatný rozdíl.
Možná vás už někdy napadla otázka, jak je to vlastně s proslulým Kolumbovým vejcem? Nejmenovaný námořník se vytahoval tvrzením, že doplout do Ameriky není tak těžký úkol. Kolumbus podal námořníkovi vejce s tím, aby jej postavil na špičku.
Námořník se ale mohl snažit marně. Kolumbus vejce vzal, naťukl špičku a vejce najednou stálo. Vše bylo ukončeno slovy: „Tohle také nebylo těžké, ale důležitý je vždy nápad.“