Dýně hokaido je na rozdíl od ostatních druhů dýní velice oblíbená a v kuchyni má široké využití. Pěstuje se od pradávna a to především na Dálném východě, odkud se rozšířila do ostatních koutů světa. Původ má však v Nové Anglii. Obliba této dýně vzrůstá nejen u nás ale i v ostatních částech světa a dýně se dostává do jídelníčku většiny z nás.
Dýně hokaido je navíc bohatá na vitamíny a minerály, které jsou zastoupeny ve větším množství. Léčivé účinky jsou zázračné právě skrz velké množství vitamínů, a proto je i vhodná pro děti a třeba i diabetiky.
Pěstování dýně hokaido je nenáročné, předpěstovat rostlinku můžete klasicky ze semínka v květináči a po zmrzlících ji dát na záhon. Dbejte na dostatek prostoru pro rostlinu, která se opravdu rozroste a zabere opravdu velké množství místa. Dýně dávejte minimálně metr od sebe. Půda by měla být humózní, často se vysévají přímo na kompost. Důležitá je častá závlaha. Dýně kvete a z květů jsou později plody. Ty rostou a postupně získávají ze zelené barvy sytě oranžovou. Dýně nesklízejte nikdy před tím, než jim uschne stopka! Zralé dýně mají mít pevnou slupku, sytě oranžovou barvu, zaschlou stopku a slupka by měla být matná. Dýni můžete nechat po sklizni ještě nechat dojít na sluníčku.
V kuchyni má tato dýně spoustu využití. Uvařit si můžete lahodnou krémovou polévku, upéct skvělý koláč, uvařit dýňovou pomazánku, udělat kompot, upéct dýni jen tak s olivovým olejem… Možností je opravdu spoustu a svůj recept z dýně si může najít opravdu každý z nás. U nás doma je velice oblíbená třeba dýňová svíčková, kdy se dýně přidává ještě k ostatní zelenině, která tvoří základ svíčkové.
Pokud se vám dýní urodilo opravdu hrozně, pak se nebojte je uskladnit v suchém sklepě či spíži. Dýni nechte na slunci nechat na slunci opravdu dobře zaschnout slupku a zkontrolujte je, zda nejsou nějak poškozené. Uložené dýně vydrží klidně půl roku, jen je pravidelně zkontrolujte, zda nezačínají hnít.