Co je to ostrovní fotovoltaika


Fotovoltaika je velmi široký pojem a tato zařízení lze rozdělit do dvou základních typů. Prvním z nich jsou zařízení, která jsou připojena k distribuční síti, a která do ní dodávají své přebytky, případně z ní elektřinu odebírají, když panely nevyrábí dostatek elektřiny. Druhým typem jsou fotovoltaické ostrovní systémy, to znamená, že jsou zcela nezávislé na svém okolí a instalují se převážně tam, kde distribuční síť není k dispozici. Samotný název „ostrovní“ plně vystihuje jejich funkčnost, zařízení čerpá elektřinu z akumulátorů a na jejich činnosti pak závisí chod veškeré domácnosti či interiéru jiného typu objektu.

fotovoltaika na domě

Ostrovní systémy se někdy doplňují generátory elektrického proudu – dieselovými nebo benzínovými agregáty, které pokrývají případné výpadky. U ostrovních systémů vždy záleží na tom, jak moc jsou pro uživatele zásadní při výrobě elektřiny s ohledem na cenu odebírané energie. Například na chalupě, kam dojíždíte pouze o víkendech a od jara do podzimu, se zpravidla v té době vyrobí dostatek energie, aby pokryla provoz všech běžných spotřebičů. Tam vás pak zajímá především funkčnost a spolehlivost zařízení bez ohledu na jeho cenu.

solární panely

U takových zařízení to může vycházet cenově nevýhodně vůči cenám elektřiny v distribuční síti, ale pokud je pro vás mít tu prioritně dostupnou elektřinu, pak je to v pořádku. Na ostrovní fotovoltaické elektrárny z Brna lze získat i státní dotaci, to se ale bude zřejmě týkat pouze případů, kdy se jedná o trvalý pobyt. S vyřizováním dotace pomáhají firmy, které tato fotovoltaická zařízení instalují na klíč. Zákazník se pak nemusí prakticky o nic starat, což je pro většinu z nás značnou výhodou, protože jde o svérázné projekty, kterým rozumí jen odborníci, a to také zasahuje do procesu vyřizování statní dotace „Nová zelená úsporám“. Tato dotace se zároveň týká ohřevu užitkové vody.