Zejména péče o pleť v zimě, kdy je značný teplotní rozdíl při přechodu z vytopené místnosti nejen ven na mráz, má negativní vliv na lidskou pokožku. I když se to možná zdá jako nereálné, ale zima má horší vliv na pleť než letní období.
Zásady aneb jak pečovat o pokožku v chladných a zimních dnech
- Hydratace – nutno jako první zmínit, že v zimním období může být dehydrována i smíšená a mastná pleť. Hydratace je velmi důležitá a v zimních měsících mnohdy opomenuta. Ideální volbou je používání jak kosmetických přípravků s obsahem aloe vera, glycerinu či disponující kyselinou hyaluronovou. Důležitá je i vnitřní hydratace, tj. i přes zimu dodržovat pitný režim.
- Výživa – je zapotřebí nejen hydratovat prostřednictvím kosmetických produktů, ale rovněž dodat pleti důležitou výživu, tu poskytnou krémy s obsahem vitamínů A i E, stejně tak produkty ukrývající ve svém složení bambucké máslo či výtažky ze slunečnicových semínek apod. Zejména je tato péče importantní pro ty, kdo tráví čas či žijí ve městě, kde je pokožka více zatěžována nejen smogem.
Proč chladné a zimní počasí má nepříznivý vliv na pokožku?
Především jsou to jak povětrnostní podmínky, tak i výše uvedené výkyvy teplot v rámci přechodu z teplé místnosti nejen do mrazu. Celkově nízká teplota vede ke sníženému prokrvení a mrazivé počasí pokožku velmi dehydratuje. Vše má následně negativní vliv a dochází tím tak k narušení struktury pokožky. Což zároveň snižuje její obranyschopnost.
Nezapomínejte ani na pokožku rukou
Zejména v zimě jsou ruce i nehty velmi namáhavou částí těla. Lidská ruka nedisponuje mazovými žlázami, tudíž je importantní ochranný kožní film na rukou udržovat po celý rok. V zimě o to více. Jedinou efektivní a okamžitou pomocí je poskytnutí hydratace a to kvalitním krémem na ruce. Krém na ruce by tak měl být součástí každé dámské kabelky, v zimě by to mělo být skoro až povinností. Je nutné ruce krémem promazávat i během dne.
Poruchy pokožky v rámci nedostatečné hydratace
Právě při změnách teploty dochází k mnoha poruchám hydratace, stejně tak i při změnách vlhkosti vzduchu apod. Tímto tak se pokožka stává přesušenou, je napjatá, trpící viditelnou podrážděností, svědivostí. Někdy se může přidat zarudnutí, v některých případech se mohou objevit na pokožce prasklinky. V chladném a zejména mrazivém počasí pak veškerý průtok krve v kůži, která není ochráněna proti chladnému a mrazivému počasí, zvolňuje metabolismus kůže. V rámci přechodu ze zimy do tepla dochází k překrvení a poté drobné kapiláry v kůži mohou popraskat. Nikdy nepodceňovat péči o pleť a kůži v zimě!