Spolubydlení – skvělý nápad nebo past?

Když se osamostatníte a odstěhujete od rodičů, ať už je to v jakémkoli věku, vždy vás realita dospělého života tak trochu překvapí. Nejenže se o sebe nyní musíte starat sami, ale kromě toho narazíte hned v první příležitosti při hledání vhodného bydlení. Mluvme nyní konkrétně o problematice pronájmů ve větších městech.

velká hostina

Situace je taková, že jste-li člověk, který bydlí ve velkém městě, kde i pracuje a žije aktivním životem, pokud jeho startovní práce není zrovna předseda představenstva gigantické obchodní společnosti, s největší pravděpodobností si nemůže dovolit podnájem o velikosti 60 čtverečních metrů blízko městské hromadné dopravy sám, takříkajíc na vlastní triko. Co se tedy připadá v úvahu? Spolubydlení.

Jaké jsou jeho silné a slabé stránky a na co se připravit?

Výhody:

          Ušetříte za nájem.

          Podělíte se o domácí práce.

          Pokud si se svými spolubydlícími jste / budete blízcí, jistě si užijete spoustu legrace.

          Získáte skvělé kamarády.

          Podělíte se o to, kdo jakým způsobem přispěje na vybavení bytu.

          Budete-li mít v bytě nějaký problém, ve dvou se vše lépe táhne.
ponožky se sobíkama

Nevýhody:

          Někdy můžete mít pocit, že nemáte svůj prostor. O vše (kromě svého pokoje, pokud tedy se spolubydlícím nesdílíte i ložnici) se musíte dělit.

          Uklizený byt si každý představuje trochu jinak. V otázkách úklidu a toho, kdo je např. na řadě s vytíráním, mohou nastat nepříjemné třecí plochy.

          Pokud si se spolubydlícím osobnostně nesednete, nejspíš se vám spolu nebude ani snadno sdílet domov.

          Pokud se s druhým znáte ještě z dob před společným bydlením, během sdílení prostoru můžete potom najednou zjistit, že vás kamarád vlastně štve a společné bydlení tak může v některých případech vést i k ukončení celého přátelství.

          Budete-li mít nějaký problém s čímkoli, je možné, že druhý ho bude chtít řešit jiným způsobem.